Ocenění za mimořádný počin si v Jablonci převzala celá třída

16.06.2018
Třetí ročník projektu Cena pro nadané se odehrál 13. června v městském divadle. Jablonečtí žáci a studenti, kteří jsou úspěšní ve svém oboru, převzali jablko se skleněným kamenem a drobné dárky od města ve čtyřech kategoriích od jednotlivých patronů: biatlonistky Markéty Davidové, zpěvačky Debbi a rapera Lipa, učitele a astronoma Martina Gembece, náměstka primátora Miloše Zahradníka a Nadace Preciosy zastoupené ředitelkou Andreou Kroupovou.
Celkem se v divadle udělilo 29 jablíček v kategoriích sport, studium a umění, tři zlatá v kategorii mimořádný počin, z nichž jedno bylo obzvláště velké. Andrea Kroupová z Nadace Preciosa předala jablko, v němž bylo uložených 25 skleněných kamenů symbolizujících žáky třídy 5. B ze ZŠ Arbesova, kteří pomohli sestře svého spolužáka, do rukou třídní učitelky Ivy Vackové. Jablka vytištěná na 3D tiskárně, jejichž autorkou je Veronika Černá, pro město vyrábí Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Jablonci n. N. Do kterékoliv z prvních tří kategorií může každá základní a střední škola včetně Vikýře a základní umělecké školy nominovat dva zástupce. V kategorii mimořádný počin, jak název napovídá, jablko přebírají ti, kdo někomu nezištně pomohli, pomáhají nebo dokonce zachránili lidský život a je to cena výjimečná.

Každá kategorie má svého patrona, a tak tím sportovním se stala současná juniorská mistryně světa ve stíhacím závodě, biatlonistka Markéta Davidová, patrony kategorie umění byli zpěvačka Debbi a raper Lipo, patronem studia učitel ZŠ Rýnovická Martin Gembec. Celý večer otevřel nadaný houslista, mimo jiných cen z uměleckých soutěží držitel ocenění Zlatý oříšek 2017 pro mimořádně talentované děti, Daniel Matejča z Liberce, kterého doprovodil komorní orchestr Camerata.

Cenu pro nadané udělilo statutární město poprvé v roce 2016. Jejím cílem je ocenit děti a mladé lidi, kteří jsou výjimeční v některém oboru - studium, umění a sport, nebo udělali nějaký výjimečný čin, například zachránili lidský život nebo nezištně někomu pomohli či trvale pomáhají. Partnerem třetího ročníku byla Nadace Preciosa.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Jablonecka